Lipanj 2019.
Radujući se predstojećim praznicima, najstariji boravkaši napravili su planove za ljeto. Pisali smo oglase u potrazi za savršenim prijateljem i nagradili onaj koji je bio najdetaljniji.
Prisjetili smo se važnosti radnih navika i što se događa ako ne pospremamo naše čarape – dolazi Čarapojedac! Zamislili smo kako bi on mogao izgledati te smo svoje zamisli prenijeli na papir. Tajnim glasanjem izabrali smo i javno nagradili najkreativnije rješenje.
Iz učionice je bilo važno izbaciti sve što više nam više ne treba i lijepo posložiti sve materijale koje ćemo koristiti u novoj školskoj godini.




Ususret ljetu, prvašići su željno iščekivali praznike i odlazak na more pa smo želje prenesli na papir. Prikazali su japanke i plažu tehnikom kolaž papira i tempere.



Drugaši su pak lipanj započeli Supertalentom. Vrijedno su i marljivo uvježbavali svoje točke kako bi ih što uspješnije predstavili svojim prijateljima! Bilo je tu pjevanja, plesanja, glume, crtanja – svega pomalo. Učenici su oduševljeno gledali svoje prijatelje te ih nagradili velikim pljeskom.





Kako nam se približavao kraj nastavne godine, boravkaši su imali sve manje domaćih zadaća, a sve više slobodnog vremena. Dani su bili sve topliji i topliji te su slobodne aktivnosti provodili na školskom igralištu, družeći se, igrajući i promatrajući prirodu. A kako bi zaštitili svoju kožu od štetnog UV-zračenja, svakodnevno smo smo se mazali kremama za sunčanje, a glave zaštitili šeširima i kapama! 🙂







Najmlađi boravkaši su svojevoljno u svoje slobodno vrijeme, osmislili priredbu. Ana, Iva i Luna su nam prikazale priču o djevojčici koja je željela postati balerina no prijateljice su joj se izrugivale. S vremenom su shvatile da čine loše te ju prihvatile i postale prijateljice. Publika je pomno gledala i pratila svaki njihov pokret. Još jednom, prvašići su pokazali kako se treba ljubazno ponašati i prihvatiti svu djecu bez obzira na razlike.

Boravkašica Iva iz 1.c razreda je slavila rođendan i odlučila počastiti boravkaše pinjatom. Štoviše, pinjatu su same napravile Iva i njena mama pa je čim više i pohvalno. Najmlađi boravkaši su s učiteljicom Dorom na stablu zavezali pinjatu u školskom dvorištu. Kada je pinjata pukla, veselo su se zasladili slatkišima.


I naša trećašica Erika proslavila je rođendan na sličan način… Pa da, ipak su sestre! 🙂



Boravkaši su i u svojim učionicama kreativno iskoristili vrijeme nakon pisanja domaće zadaće i ponavljanja. Prvašići su bojali mandale, slagali magnetiće, kartali se, bojali, crtali, čitali.





Drugi razredi razonodu su pronašli u igranju društvenih igara, crtanju, bojanju, slaganju slagalica,pjevanju i plesanju. U posljednjem tjednu pripremili smo se za dolazak novih prvašića na jesen te im nacrtali i napisali zašto volimo ići u boravak kako bi ih ohrabrili i lijepo dočekali.






Najmlađi boravkaši su razgovarali o omiljenim sportovima i hobijima. Iva iz 1.a je donijela i pokazala svoju medalju koju je osvojila u cheerleadingu i pokazala nekoliko pokreta. Bravo Iva!

Posljednjeg tjedna produženog boravka, učiteljica Dora je svakome ponaosob podijelila diplome za trud, marljivost i upornost tijekom cijele nastavne godine u produženom boravku. Boravkaši su bili jako ponosni i sretni radi svog truda i zalaganja.

Kao i prošle godine, drugi razredi također su primili svoje pohvalnice za rad i trud tijekom cijele nastavne godine u produženom boravku- sasvim zasluženo!

Nisu ni najstariji boravkaši bili ništa manje vrijedni… Kako smo se pritom oprostili od četvrtaša, bilo je i vrlo emotivno. Sretno vam bilo, budući petaši! Nadamo se da ste stekli dovoljno znanja i radnih navika da samostalno krenete dalje. I slobodno nas ponekad posjetite… 🙂

Sad već tradicionalno, tata dvojice naših boravkaša za kraj nastavne godine časti nas tortom i sokovima. Hvala tati Šemuga što nam omogućuje da sve grupe zajedno imaju završni boravak-party! 🙂




Stigao nam je i posljednji dan nastave. Boravkaši su sa svojim učiteljicama otišli na piknik i igru na obližnje dječje igralište. Počastili su se sladoledom i grickalicama te uživali u dječjim igrama i hladu. Po povratku u školu, oprostili su se sa svojim učiteljicama i spremno dočekali ljetne praznike.
Dragi naši boravkaši, vidimo se dogodine! 🙂








Svibanj 2019.
Stigao nam je mjesec svibanj, a s njime i Majčin dan. Najmlađi boravkaši su za svoje drage i brižne mame izradili čestitku od čipke, kolaža i tempere te ju ukrasili prigodnom poruku. Uz čestitku, mame su dobile i tulipane koji su također vrijedne ručice napravile.



Učenici drugih razreda Majčin dan obilježili su aktivnostima koje smo kroz razgovor povezali s Danom obitelji. Napravili smo predivna srca na štapiću koja smo individualno ukrasili te na njima ispisali lijepe poruke. Zatim smo izradili 3D čestitke za naše drage mame, a na pano smo stavili šareno cvijeće koje smo izradili od rolica toaletnog papira i vodenih boja.







Dan Sunca obilježavamo 3. svibnja. Najsretniji smo što nas je Sunce baš taj dan počastilo svojim toplim zrakama i mogli smo puno vremena provesti na svježem zraku.
Tim povodom najstariji boravkaši proučavali su svemir i sunčev sustav. Nakon istraživanja od kartona su izradili modele svih planeta sunčevog sustava.










U svibnju nam Sunce nije bilo u potpunosti naklonjeno. Većinu mjeseca provodili smo u svojim učionicama družeći se, gledajući filmove i izvodeći razne kreativne zadatke. U nastavku možete vidjeti što radimo “kada ništa ne radimo”. 🙂



















Najstariji boravkaši mjesec svibanj posvetili su odnosima – unutar obitelji, prema prijateljima i povezanosti s kućnim ljubimcima. Tako su svojim majkama povodom Majčinog dana izradili vesele slike na kojima su prikazali majčine osobine u obliku usporedbi te im napisali pisma. Uz Dan obitelji napisali su pjesme o svojojim obiteljima te nacrtali obiteljske portrete. Kroz radionicu su pričali o prijateljstvu i osobinama pravih prijatelja. Organizirali su natječaj za izradu najboljega oglasa u kojem traže ili nude prijateljstvo. Čitali smo priču “Mama, pazi pas” i govorili o potrebnoj njezi i brizi oko kućnih ljubimaca. Svatko od nas nacrtao je portret jednog od svojih ljubimaca.







I prvašići su obilježili Međunarodni dan obitelji, prisjećajući se dragih i važnih članova obitelji. Crtali su kombiniranom tehnikom flomastera i bojica pritom pazeći na detalje kao što su tekstura kose, nakit, naočale, uzorci na odjeći i sl. Svoju najužu obitelj su prikazali na papiru koji je imitirao okvir slike. Tada su se prvi puta susreli s novim pojmom – portret. Portret obitelji su nacrtali vrlo vješto i kreativno.


Drugaši su kišno vrijeme kratili proučavajući ptice, a među najzanimljivijima našle su se papige. Zatim su odabrali najljepšu te je nacrtali crnim flomasterom, a kasnije obojali vodenim bojama.




Najmlađi boravkaši su se, unatoč kišnom vremenu, prisjetili cvijeća koje raste u proljeće i prikazali pastelama i temperom, svima nam dragog – maslačka. Motivirani pjesmom Grigora Viteza prikazali su maslačak na vjetru.

Maslačak
-Hej maslačku uz poljski put,
A gdje ti je dukat žut?
-Pravio sam trampu:
Dao ga za lampu.
-A kome ćeš sjati,
Može li se znati?
-Djeci, kad me pušu,
Obasjat’ ću dušu.
Grigor Vitez
Prvašići su u svibnju vježbali pisanje pisanih slova, te su izmislili i napisali svoju priču o mačku i ribici prema predloženom nizu slika koje su kasnije obojali.

U svibnju su se drugašići, između ostalog, posvetili i basnama iz kojih uvijek možemo izvući važne pouke. Ovaj mjesec gledali smo animirani film Kornjača i zec koji je nastao prema istoimenoj basni. Nakon odgledanog filma, njegove analize (kadar, uloge,zvuk..), u parovima smo izradili strip te ispisali pouke koje smo iz filma izvukli!




Drugi razredi u svibnju su čitali Pinockia. Budući da ih je taj drveni lutak oduševio, u boravku smo pogledali animirani film te nacrtali svaki svoju verziju nestašnog dječaka.



Travanj 2019.
Najstariji boravkaši travanj su posvetili pisanju igrokaza i glumi. Nakon priče o slonu i mravu, pričali smo o odnosima između likova, njihovom fizičkom izgledu i osobinama. Učenici su trebali u parovima ili manjim skupinama osmisliti igrokaze u kojima će likovi biti potpuno različitih mogućnosti i osobina. Na kraju su igrokaze uprizorili pred ostalim učenicima.













Drugaši su travanj započeli upoznavanjem novog načina slikanja – pointilizmom! Poigrali smo se točkicama te uz puno strpljivosti oslikali proljetni pejzaž!

Najstariji boravkaši održali su međusobno natjecanje u kreativnosti. Zadatak je bio osmisliti što više mogućnosti upotrebe lopte. Sve radove smo izložili na ploči, a učenici su kroz dva kruga odabira izabrali onaj rad za koji misle da je ponudio najkreativnija rješenja. Pobjednica Sara pokazala se najkreativnijom i tako je osvojila malu slatku nagradu. 🙂


Tko je bio Piet Mondrian? Po čemu su njegovi radovi posebni i prepoznatljivi? To su istraživali naši najstariji boravkaši te pokušali napraviti vlastite likovne radove po uzoru na tog poznatog umjetnika. Radove smo na kraju izrezali u obliku jaja i tako dobili unikatne, umjetničke pisanice.


Boravkaši 1.razreda su obilježili Svjetski dan plesa na svoj veseli način. Izvodili su plesne pokrete preko reprodukcije “Just Dance” na platnu. Nakon toga je slijedila igra “Glazbene stolice”.


Osim kreativnosti na papiru, boravkaši 2.razreda znaju itekako pokazati kreativnost i u plesnim koracima. Vrlo im je zanimljivo plesati “Just dance”,ali i osmišljavati vlastite koreografije!

Kad boravkaše iz svih skupina stavimo u jednu učionicu, nastaje velika gužva. No tada svi učenici imaju najveću mogućnost odabira aktivnosti koje će provoditi. Prije proljetnih praznika učenicima smo ponovno priuštili takvo iskustvo. Neki su gledali crtani film, neki crtali ili bojali, neki se igrali ili razgovarali, no svi učenici poželjeli su u nekom trenutku otisnuti i napraviti svoje vesele zečiće u travi.



Kada je vani kišno vrijeme, najmlađi boravkaši slobodno vrijeme provode u svojoj učionici. Vole rješavati točkalice, labirinte, čitati slikovnice, pokazivati svoje talente u gimnastici, igrati gumi-gumi ili crtati i bojati.




Toplo proljetno sunce puni nas energijom i dobrom voljom. Tako su naši boravkaši nakon obavljenih zadataka u učionici punili svoje baterije na školskom dvorištu. Posebno su odmoreni stigli nakon proljetnih praznika. Iako nam sunce nije bilo najvjernije, pozitivne energije nije nedostajalo u našim učionicama.









Najmlađi boravkaši su iskoristili proljetno vrijeme i naučili nešto iz ekologije. Zasadili su u teglu, blizu školskog ulaza, crveni cvijet. Naučili su kako se sadi cvijeće te kako brinuti o zasađenom. Hvala učiteljici Snježani na poklonjenom cvijetu!


Drugaši su puno slobodnog vremena posvetili najvećem kršćanskom blagdanu-Uskrsu. Najprije smo u toplo-hladnom kontrastu oslikali mozaik s uskrsnim motivima, a zatim smo pletenjem trakica od kolaž papira ispleli pisanice. S veseljem smo sve zajedno izložili na pano. Isto tako, izradili smo prigodne čestitke za stručne suradnike naše škole.




Kreativne aktivnosti u boravku drugih razreda zaokružili smo uskrsnom radionicom na inicijativu mame gđe Mirne Šanjek koja je donirala sav potreban materijal za oslikavanje jaja decoupage tehnikom. Radionici su se rado odazvali i drugi roditelji kojima smo također zahvalni na suradnji. Učenici su tako uz pomoć naših mama upoznali još jedan način oslikavanja jaja te su zadovoljno svoje pisanice nosili kući!







Najmlađi boravkaši su Uskrs obilježili aktivnostima cijeli tjedan. Slikali su svjetlost križa, pomoću vodenih boja te su doznali zašto je Uskrs najveći kršćanski blagdan i zašto je križ simbol Uskrsa. Zajedno s boravkašima iz 2.razreda, bojali su pisanice od stiropora s flomasterima, oslikavši pisanicu ukrasima prema vlastitoj želji. Rješavali su nastavni listić, te na taj način povezali Uskrs s nastavnim sadržajem iz matematike, zbrajanjem i oduzimanjem do broja 20.







Ožujak 2019.
Ožujak smo započeli kreativno, šaljivo i veselo- Maškarama. Bilo je tu superjunaka, princeza, vila, kauboja, životinjskog carstva, kojekakvih spodoba, a i predivno osmišljenih kostima kućne radinosti!


I prvašići su na svoj veseli način obilježili maškare. Izrađivali su maske od role papira te s pastelama prikazali masku po izboru pomoću toplo-hladnog kontrasta.
8.ožujka slavimo Dan žena. Drugaši su odlučili i ove godine iznenaditi svoje mame pa su tako izradili čestitke s lijepom porukom i cvijetom od kolaž papira.
Najmlađi boravkaši su za Dan žena izradili čestitku od kolaž papira od obrisa svojih dlanova i ispisali prigodnu poruku. Bilo je tu čestitaka za mame, bake, tete, ali i učiteljice.

Najstariji boravkaši svojim najdražim ženama izradili su jedinstvene slike cvijeća od kolaža i otpadaka od šiljenja bojica. Na vama je da pogodite koje žene su dobile najviše čestitki… Ma znamo da znate!
Kako u boravku imamo zaista mnogo talentiranih učenika, ovoga puta svojim predivnim talentom upoznao nas je Roko Ivić, učenik 2.a razreda. Marljivo je skupljao svoja umjetnička djela na kojima olovkom detaljno crta dinosaure svih vrsta u različitom prirodnom okružju. Radove je prezentirao svojim prijateljima otkrivajući im vrste i način života svakoga od njih. Učenici i učiteljica bili su oduševljeni te su imali puuuno pitanja na koja je Roko itekako znao odgovoriti. Bravo!
Potaknuti razgovorom o očuvanju biljaka i životinja, najmlađi boravkaši su pogledali animirani film “Knjiga o džungli” u svom vlastitom “kinu”.
Prvašići su uživali u radionici pisanja, gdje su u paru trebali osmisliti i napisati priču prema zadanim slikama. Kad su završili, čitali su radove. Bilo je tu puno smijeha i svakakvih kreativnih naslova i priča.
Najstariji boravkaši ožujak su proveli u istraživanju različitih zanimanja i igrama uloga. Proučavali su enciklopedije i kao pravi učitelji prenosili znanje na svoje prijatelje. Organizirali su rad u salonu ljepote koji je uključivao masažu, depilaciju i frizerski salon. Bilo je tu i ozljeđenih osoba, intervencija hitne pomoći i cijelog bolničkog tima. Plesalo se u stilu pravih zvijezda. Naša mašta nema granica, samo joj treba dati na volju!

Da nam mašta ne zakržlja i da sačuvamo
svoje kreativno i originalno razmišljanje učiteljice se brinu na
različite načine. Nama je vrlo zabavno kad moramo smišljati nove načine
uporabe nekih svakodnevnih predmeta. Još kad se natječemo u tome! Ma
ideja ima tisuću!
Najstariji boravkaši osmislili su i svoju cvjetnu livadu kreirajući cijele životopise proljetnicama.
Svjetske dane šuma i voda obilježili su objedinivši ih u kreativne eko
poruke. Nakon upoznavanja s problematikom klimatskih promjena i
globalnog zatopljenja, reciklirali smo neke otpadne stvari koje smo
cijelu godinu skupljali i svakako privukli ljude da pobliže pogledaju
naše zanimljive i korisne poruke.


19. ožujka obilježili smo Dan očeva. Drugaši su svojim tatama izradili medalje od kolaž papira te im tako pokazali koliko su im važni i potrebni.
Najmlađi boravkaši su pak obilježili taj dan razgovorom o njihovim očevima. Ispričali su kako izgledaju, kako se ponašaju i koju osobinu najviše vole na svojih očevima, te smo tako i vježbali usmeno izražavanje. Izradili su čestitke od kartona u boji i flomastera, nacrtavši kravate i napisavši lijepu misao, svaki za svog tatu.

Najstariji boravkaši svojim očevima
napisali su emotivna pisma. Uz lijepe i iskrene poruke, većinu očeva
posebno je dirnuo trud koji su uložili u urednost i formu pravog pisma.
Na kraju su origami tehnikom izradili omotnice za pisma te ih zatvorili
ručno izrađenim naljepnicama. Najdraže su nam povratne informacije.
Roditelji su odlučili uvažiti molbe svoje djece…
Prvašići su obilježili dolazak proljeća slikanjem zumbula, jednim od najljepših cvijetova, koristeći zanimljivu tehniku utapkavanja čepova od plastičnih boca u temperu.
POZIV PROLJEĆA
Poslije duge hladne zime proljeće nas opet zove:
“Iz ladica izvadite one vaše lijepe snove
I krenite sada za mnom; ja vam nudim carstvo cvijeća,
Ja vam dajem svoje laste i pupoljke sa drveća.
Pod mojim se suncem rađa svud uokrug život novi;
Pod mojim će suncem, znajte, procvjetati vaši snovi!
Ratko Zvrko
Drugi razredi pozvali su proljeće mirisnim narcisama, a zimske slike u hodnicima dobile su novo ruho- princeza Proljeće donijela je mnoštvo boja, mirisa i topline u naš drugi dom.

Najstariji boravkaši su se tradicionalno zabavljali uređenjem staklenih stijena u prizemlju. Ako želite vidjeti gotove ovogodišnje proljetne majstorije, ovaj put nas ipak morate posjetiti!

Prvi dan proljeća ujedno je i Svjetski
dan osoba s Down sindromom. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape.
Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom
kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Naši boravkaši i ovaj
su put podržali svoje prijatelje u cijelom svijetu te pokazali jedinstvo
i empatiju.
Najstariji boravkaši uvijek su puni pitanja i žele za svaku činjenicu
detaljno objašnjenje. Stoga su nakon odslušanog kratkog predavanja (koje
se uvijek pretvori u raspravu) svoja saznanja odlučili prenijeti na
papir kako bi druge učenike mogli upoznati s detaljima o sindromu Down
koje su upravo saznali. A zašto obilježavamo taj dan baš 21.3.? Eee, tu
tajnu vam isto mogu oni otkriti!
U slobodno vrijeme pokazujemo svoju maštovitost i razigranost, a svježi zrak u nama budi radost i veselje! A naše učiteljice su posebno ponosne kad čuju pitanje: “Mogu li ja u tišini čitati?”. Naravno da mogu, učiteljice su sretne što njihovi učenici njeguju ljubav prema knjigama.
Drugaši su Svjetski dan kazališta obilježili podjelom uloga, uvježbavanjem kratkih igrokaza te glumljenju istih. Bilo je vrlo zabavno i veselo. Zaključili su da posao kazališnih glumaca nije nimalo jednostavan, ali je jako zanimljiv i kreativan!
Najmlađi boravkaši su kraj ožujka obilježili u znaku vjesnika proljeća, naslikavši s vodenim bojama visibabe i njihove bijele glavice od bijelog papira te leptire u različitim bojama u 3D obliku .
Također, lijepo vrijeme su proveli u šetnji okolicom škole, pritom promatrajući promjene u prirodi.
Osim što ooobožaaavaju znanost i istraživanje, najstariji boravkaši se vole poigrati s likovnim i kompozicijskim elementima. Ovaj put smo istraživali kontraste kromatskih i akromatskih boja. Pričali smo o daltonizmu i ljudima koji ne vide boje na isti način na koji ih mi vidimo. Zatim smo akromatske fotografije pomoću akvarela pretvarali u kromatske, baš onako kako mi mislimo da izgledaju u stvarnosti.

Veljača 2019.
Naši najstariji boravkaši i u veljači nastavljaju s prezentacijom svojih talenata.
Karlo iz 3.b prezentirao nam je još nekoliko glazbenih točaka, dok je
Noa iz 3.c prikazao svoju ljubav prema znanosti i eksperimentima. Kod
kuće je pripremio izvedbu, te vrlo vješto prezentirao svoj hobi. Kakav
dojam je ostavio na svoje prijatelje možete najbolje vidjeti na izrazima
njihovih lica.
Prvašići su spremno zaplovili u veljaču s novim aktivnostima i likovnim radovima.
Inspirirani zimskom idilom i životinjama, odlučili smo naslikati bijele
sove tehnikom tapkanja spužvice u bijelu temperu te korištenjem kolaža.
Io
Drugaši su veljaču započeli kombinacijom toplo hladnog kontrasta i bijelog papira iz kojeg su nastale pahulje snijega.
Slijedio je jedan od najljepših dana u godini, Valentinovo.
U boravku 1.razreda, cijeli tjedan je bio u znaku ljubavi. Krenuli su s
radom u paru, izrađujući 3D zaljubljene bubamare od kolaža, vježbajući i
finu motoriku prstiju. Zatim su u srcima od kolaža ispisali svoje
misli, zapitavši se “Što je za mene ljubav? “. Evo nekih od poruka koje su bile napisane s velikom ljubavlju i iskrenošću.
Shvatili smo da da to nije samo Dan zaljubljenih, već Dan u kojem ljubav možemo iskazati prijateljima, mami i tati, sestri, bratu, učiteljicama pa čak i kućnim ljubimaca. Prvašići su i izrađivali čestitke od kolaža i flomastera u kojima su tople poruke ili misli namijenili za svoje najmilije ili simpatiju Također, učiteljica iz boravka je pripremila i nastavni listić u znaku Valentinova sa zbrajanjem i oduzimanjem brojeva do 10.
Najstariji boravkaši povodom Valentinova
prisjetili su se tradicijske pjesme “Jen’ je ftiček svadbu delal” i
pričali o legendi o svetom Valentinu. Prikupili su puno vune različitih
boja te pomoću nje obrisnim linijama prikazali legendu o ftičekima koji
se ženiju.
Da Valentinovo nije posvećeno isključivo
muško-ženskoj ljubavi, najstariji boravkaši prikazali su tajanstvenim
porukama koje su pisali svojim najmilijima. Ideje su bile različite pa
su tako poruke dobile simpatije, roditelji, prijatelji, a pokoju i
učiteljica.
Boravkaši drugih razreda Valentinovo su obilježili opisom i crtežom svoje simpatije, a pano smo uredili zaljubljenim macama od novinskog papira i kolaža. Nakon toga, vježbali smo origami tehniku te izradili srca od papira u koje smo napisali ljubavne poruke! Osim toga, vrijedne ruke naših mama, ispekle su kolače i keksiće kojima smo se svi zajedno zasladili! Hvala Vam!
U sklopu tjedna psihologije, drugaši su se poigrali optičkim varkama te su tako pokušali flomasterom nacrtati vlastitu 3D ruku. Usput su ponovili aktualno gradivo iz matematike- točke, crte, dužine. Učenici su se jako potrudili, a njihove rezultate možete vidjeti ovdje:
U slobodno vrijeme, kada napišu domaću zadaću, učenici svih skupina bave se raznim sportskim aktivnostima na školskom igralištu, uživaju u suncu, u učionici oblikuju plastelin, rješavaju labirinte i križaljke, čitaju, igraju jedni s drugima.

Učiteljica Dora je s boravkašima održala radionicu o prijateljstvu. Naučili smo kako se pravi prijatelji jedni prema drugima ponašaju i kako održati prijateljstvo.
Maškari, ća mogu maškari!
Pripreme za najveseliji dan u godini u punom su zamahu. Najstariji
boravkaši naučili su što je mozaik, prisjetili se gdje su ga sve vidjeli
i saznali kako se izrađuje. Kombiniranjem kvadratića jarkih i pastelnih
boja izradili su svoje prve mozaike – majanske maske.
Ususret maškarama, prvi razredi su tehnikom crnog flomastera i puhanjem slamki u vodene boje, naslikali njihove lude frizure i prikazali različite izraze lica, od nasmijanih do zamišljenih i sanjarskih.
Drugaši su se pak uhvatili ozbiljnog posla da bi dobili neozbiljne maske! Ne samo da su maske crtali u simetriji već su ih bojali u kombinaciji komplementarnih kontrasta pri čemu su morali dobro razmisliti koje će boje iskombinirati! Odradili su zaista odličan zadatak!
U slobodno vrijeme, osim igre, boravkaši
1.razreda bave se i drugim zanimljivim aktivnostima. Sami su osmislili
vlastite recitacije i izveli priredbu o prirodi i životinjama. Publika
je pomno pratila i nagradila ih velikim pljeskom.
Također, vole se uživiti u ulogu učiteljice i učenika te tako iskoristiti znanje iz hrvatskog jezika pomoću kartica na ploči.
Došao je i Dan ružičastih majica. Dan
ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u
Hrvatskoj. Boravkaši su sudjelovali u njemu obukavši ružičastu majicu
ili neki drugi ružičasti odjevni predmet.
Učiteljica Dora je s najmlađim boravkašima održala radionicu o Danu
ružičastih majica. Naučili su zašto na taj dan nosimo ružičaste majice,
kako prepoznati nasilnika, spriječiti nasilje, kako biti tolerantan i
pomagati drugima u potrebitim situacijama. Prisjetili su se bajke o
Ružnom pačetu i njegovo iskustvo povezali s njihovim. Zaključili su da je dobro biti brižan i hrabar.

Stariji boravkaši također su obilježili Dan ružičastih majica. Potaknuti edukativnom prezentacijom, učenici su zaključili kako nitko nije zaslužio biti zlostavljan te da su svi ljudi vrijedni i važni. Zagrlili su svoje prijatelje i shvatili njihovu vrijednost.
PRIJATELJI SU KAO ZVIJEZDE – I KAD IH NE VIDIŠ, ZNAŠ DA SU TU!
Kad napišemo domaću zadaću i imamo dovoljno slobodnog vremena, postajemo jako kreativni pa nastaju različiti radovi, grade se nezamislive utvrde, igraju igre uloga i smišljaju novi plesni koraci. Sretni smo kada vidimo koliko se učenici trude, sudjeluju u svim aktivnostima, a često i sami iznose svoje želje i ideje…
… a između zadaća i igre, često ponovimo gradivo i to na kreativan i zabavan način!
Da nije sve u zabavi i kreativnom radu
najbolje znaju naši boravkaši koji uz svakodnevno pospremanje, svaki
mjesec temeljito uređuju i čiste svoje učionice. S dolaskom topijeg
vremena, drugašići su pokrenuli akciju čišćenja školskog dvorišta.
Stariji boravkaši rado im se pridruže u toj hvalevrijednoj i zabavnoj
aktivnosti.
Siječanj 2019.




U novo polugodište naši boravkaši ušli su uz različite igre komunikacije.
Najstariji boravkaši su cijeli prvi tjedan posvetili radu u parovima.
Na taj način vježbali su aktivno slušanje, opisivanje i prepričavanje
dogodovština za vrijeme zimskih praznika. Suradnički smo se bavili i
kompozicijom i rekompozicijom. Na kraju smo rekomponiranamim
fotografijama dodali dane, imena mjeseca na tri jezika – hrvatskom,
engleskom i njemačkom te sve povezali u veliki zidni kalendar. Kao i
prošle godine, i ove smo zabilježili naše datume rođenja, tako da sad
svi znamo kad slavimo čiji rođendan.
Boravkaši drugih razreda na početku prvog polugodišta, nakon vježbe govorenja i pripovijedanja, stavili su svoje novogodišnje odluke i želje na papir koje smo spremili na posebno mjesto do sljedeće godine kada ćemo provjeriti jesmo li ostvarili svoje želje i ispunili ono što smo planirali!
Vratili smo se sa zimskih praznika i već zasukali rukave za nove aktivnosti Prvašići su temperom slikali zimsko drvo prekriveno snježnim pahuljicama, izrezivali bijele pahuljice te izrađivali i ukrašavali snjegoviće od papira.
Najmlađi boravkaši kao da i nisu bili na praznicima, ništa nisu zaboravili od nastavnog sadržaja i spremno su krenuli sa zadaćama i rješavanjem nastavnih listića, mozgalica, križaljki, s ponavljanjem naučenih slova i računanjem do 10. Ipak,najviše vole u slobodno vrijeme čitati i proučavati slikovnice i knjige, bojati i crtati, a prvašić Fran je pokazao svoje umijeće crtanja olovkom prikazavši svog omiljenog nogometaša. Možete li pogoditi koga je nacrtao?
U novoj godini nastavljamo poticati naše velike i male talente!
S početkom ove školske godine, naš Karlo počeo je učiti sviranje
tambure. Ponosno nam je demonstrirao što je dosad već naučio, a svi
ostali boravkaši nagradili su ga pljeskom te uz čestitke ga potaknuli da
vježba i dalje.
Naši trećaši Antonija, Erika, Jana, Jelena, Lara, Lara, Leona i Marko
pokazali su da još uvijek imaju veliki interes za folklor. Uz vođenje
Antonije i Jane, koje su članice jedne dječje folklorne skupine, ova
grupica učenika samostalno je pripremila zanimljivi desetminutni
folklorni program. Svi boravkaši su se složili kako su prikaz izveli
odlično, te se požalili da im nedostaje folklor u našoj školi.
Naša trećašica Lara samostalno je izradila zanimljivu društvenu igru u
kojoj vježbamo našu motoriku i preciznost te zbrajajući bodove –
matematiku. Svi su igru veselo prihvatili i zaključili kako i sami
možemo složiti odlične zabave igre, ne moramo uvijek sve kupovati.
Dijete razvija i kreativnost i logičko razmišljanje kada se bori protiv dosade.
(Ranko Rajović)
Uz pisanje domaćih zadaća i organizirane aktivnosti, dio vremena redovito ostavljamo za “dječju dosadu”. No to nikako ne znači da su djeca bez kontrole i mogu raditi što požele. Učiteljice su tu da kontroliraju situaciju u kojoj učenici dobivaju priliku podrobnije se posvetiti nekoj željenoj aktivnosti. Tada dolazi do izražaja njihova kreativnost, vježba se komunikacija, rađaju se nova prijateljstva i postiže se još mnogo drugih prednosti.

Slobodno vrijeme iskoristili smo za boravak na svježem zraku, a sredina
siječnja počastila nas je i snijegom te smo bezbrižno mogli uživati u
snježnim radostima. Veselo smo se družili jedni s drugima,radili anđele u
snijegu,pravili snjegoviće i grudali se (ni učiteljice nisu mogle
odoljeti )…
Došao je i Međunarodni dan zagrljaja. Prvašićima je to bio poseban i jako veseo dan. Razgovarali su s učiteljicom Dorom o važnosti zagrljaja, s kim se oni vole grliti, a zatim su jedni drugima podijelili topao zagrljaj te se s učiteljicom radosno zagrlili.
Budući da nam nova godina nije darovala snijega u izobilju kako smo
priželjkivali, svaka dobrodošla pahuljica poslužila nam je kao
motivacija u našim likovnim radionicama. Tako su drugaši izradili
snježne kugle kombinacijom kartona i tempera, a nakon toga su se
poigrali kolaž papirom te su tako nastale idilične zimske slike našega
zavičaja!
Drugi tjedan najstariji boravkaši posvetili su čaroliji. Čitali su tekstove u kojima se događaju različite čarolije i igrali igre vezane uz čarobnjaštvo te vrlo popularnog Harryja Pottera. Zamislili su svojeg čarobnjaka iz snova s moći koja bi im mogla pomoći u svakodnevnom životu, te ga prikazali. Rješenja su bila vrlo kreativna i veseli nas činjenica da su se svi učenici potrudili izmisliti nešto potpuno drugačije od svih ostalih. Posebno želimo istaknuti našeg trećaša Lovru koji je, bez obzira na slomljenu dominantnu ruku, prikazao nam vrlo posebnog čarobnjaka i još jednom dokazao da nas fizičke prepreke ne smiju sputavati u maštanju.
Svi volimo u hladne dane popiti jednu toplu, finu šalicu omiljenog čaja. Boravkaši prvih razreda su od kolaža i flomastera izradili svoju šalicu čaja te podijelili koji je njima najomiljeniji okus čaja i zašto ga vole.
Najstariji boravkaši treći tjedan posvetili su pričama o Grubzonu i Grubzončici. Čitali smo slikovnice, analizirali ih, prepričavali priče, slikovnice uspoređivali s animiranim filmovima i prema opisu stvorili likovno rješenje strašnog Grubzona. Iz poruke priča ponovno smo vidjeli da je snalažljivost puno važnija od fizičke snage i izgleda.
Stariji boravkaši često su primjer svojim mlađim prijateljima te su ih još jednom uspjeli potaknuti na čitanje i kreativnost . Grubzon i Grubzončica tako su zaokupili maštu i drugašima koji su također uživali čitajući istoimene priče i gledajući animirane filmove, a nakon crtanja vlastitog doživljaja glavnih likova, izradili su svoja čudovišta iz mašte te im nadjenuli imena.
Drugaši, trećaši i četvrtaši uvijek rado dolaze u boravak 1.razreda.
Vole se družiti, igrati, plesati, slušati pjesme, zajedno crtati, čitati
stripove… Prvašići puno nauče od starijih boravkaša, a starijim
boravkašima su prvašići odlična ekipa za igru i smijeh!
Prosinac 2018.
Aktivnosti u prosincu započeli smo
pripremama za nadolazeće blagdane uz obilje smijeha, radosti,
iščekivanja, volje i upornosti, a uz prigodne božićne pjesme sve je bilo
puno lakše, ugodnije i ljepše!

Najstariji boravkaši su tijekom cijelog
prosinca svakodnevno otvarali svoj adventski kalendar koji su samostalno
izradili. Svaki dan dočekala ih je jedna lijepa, pozitivna poruka i
zadatak vezan uz neko dobro djelo. Bilo je tu svačega: crtanja, pisanja
pisama isprike, poruka ohrabrenja za naše male “Jozefe”, tajnog
pomaganja prijateljima, stvaranja zajedničke slike, osmišljavanja
zajedničke božićne bajke, lijepih gesta, čestitaka i čašćenja.
Potaknuti radosnim božićnim duhom, naši anđeli zapjevali su Tihu noć čak na tri jezika: hrvatskom, engleskom i njemačkom. I svaki od njih jednostavno je poseban i predivan!
Prvašići su jedva dočekali prosinac! A i zna se radi čega
Prvo nam se stigao blagdan svetog Nikole kojeg smo veselo proslavili u
učionici. Sveti Nikola im je potajice donio svakome slatkišiće a
učiteljica Dora je i taj dan slavila rođendan, pa je boravkašima bilo
jako veselo. Častili smo se, pjevali, plesali, gledali crtani film o
sv.Nikoli, razgovarali što im je sv.Nikola donio u njihove male čizmice.
Nekome zlatnu ili srebrnu šibu, nekome slatkiše, a nekome prave
poklone. Svakome prema njegovom ponašanju, jer sv. Nikola sve vidi
Sveti Nikola zaštitnik je grada
Varaždina, ali uveseljava i svu dobru djecu svojim skromnim poklonima.
Najstariji boravkaši ovaj puta nisu čistili svoje čizmice, već su se
potrudili što detaljnije prikazati ih na papiru. Nisu ih stavili na
prozor, ali su njima ukrasili naš pano. Pisali su i pisma svetom Nikoli,
no u njima su zaželjeli nešto za neku drugu osobu. Osvrnuli su se na
djecu i odrasle kojima je nečija pomoć puno potrebnija nego njima. Sveti
Nikola donio im je i puuno slatkiša, pa su se odlučili odreći djela
svojih poklončića. Odlučili su organizirati i svoju malu humanitarnu
akciju. U dogovoru s Monikom Studak, učiteljicom 3.a razreda, prikupili
su svoje slatkiše i donirali ih udruzi Nova budućnost koja na skrbi ima
dvanaestero djece.
Našem gradu odali smo počast ispričavši legendu o požaru u Varaždinu, te ilustracijom tog povijesnog događaja.
Drugi razredi obilježili su 6. prosinca Dan grada Varaždina kombinacijom pastele i crnog kolaž papira od kojeg su osmislili siluete najpoznatijih građevina našeg baroknog grada. Stvaralačkom radu prethodio je razgovor o povijesti grada Varaždina, njegovoj važnosti u prošlosti te kulturnim znamenitostima kojima on obiluje.
Nakon toga, izrezali su svoje čizmice te ih ukrasili po želji.
Prvašići su prosinac obilježili i likovnim kreativnim radovima.
Pošto se već zima uvukla u naš grad, svatko tko brine o zaštiti ruka
nosi prave zimske rukavice. Najmlađi boravkaši su kombiniranom tehnikom
osmislili i napravili svoje tople zimske rukavice od kolaža, vune i vate
te ukrasili pano bijelim pahuljicama.
Nažalost, nije bilo puno snijega u prosincu no prvašići su ga
zamislili i osmislili snjegoviće koji veselo pružaju pogled visoko prema
snježnim pahuljama. Tehnikom tapkanja štapića u bijelu temperu i
rezanjem kolaža nastali su pravi pravcati snjegovići sa šarenim
šalovima. Ah, da smo ih barem mogli napraviti od pravog snijega!
Međunarodni dan prava životinja obilježavamo 10. prosinca. Tim povodom najstariji boravkaši odlučili su uljepšati dan gladnim i ozeblim ptičicama na školskom dvorištu. Nismo bili u mogućnosti postaviti im kućice, no odlučili smo ih nahraniti mrvicama kruha.
Prosinac uvijek u nama budi kreativnost za koju ponekad ni ne znamo u
kojoj mjeri ju posjedujemo. Tako smo i mi pustili mašti na volju i
dobili patuljke od češera i vate, pingvine od kartona i plastičnih
žlica, božićne jelke od raznih vrsta papira i reciklažnog materijala,
snjegoviće i Djeda Božićnjaka u neobičnim kreacijama….


Blagdan svete Lucije slavimo 13.
prosinca. Najstariji boravkaši posijali su božićnu pšenicu i tako imali
priliku svaki dan promatrati kako niču i rastu plodovi njihovog rada.
Izradili su i prigodne lanterne kojima su efektno uljepšali inerijer
učionice.
Već i ptice na grani znaju za odličnu suradnju najstarijih boravkaša s
učiteljicom 3.a razreda. Tako smo zajedničkim snagama uredili učionicu
za razrednu priredbu, a dio boravkaša dobio je i priliku da ono što su
naučili u produženom boravku, upravo na toj priredbi i prezentiraju.
Radi se o pjesmi “Zvončići” koju su boravkaši vrlo vješto naučili
pjevati i na hrvatskom znakovnom jeziku. Zanimljivo je da su uskoro
postali i oni sami učitelji jer su sve svoje prijatelje iz razreda
poučili istoj vještini.
Drugaši su pano ukrasili jelkama i kuglicama u toplo – hladnom kontrastu uz kombiniranu tehniku tempere i kolaža.
Ovog Božića odlučili smo naše najmilije razveseliti pomalo drugačijim
čestitkama. Izradili smo predivne anđele u koje smo ispisali svoje
najljepše želje za nadolazeće blagdane. Mi smo bili oduševljeni, a vi?
Kad smo brzo gotovi sa zadaćom i ispunimo sve obaveze koje smo imali,
sami pronađemo način da se zabavimo, a uz to budemo i kreativni!
Ponekad nam u tome pomaže naša povremena gošća, seka našeg boravkaša!
U prosincu su se najmlađi boravkaši u slobodno vrijeme igrali
društvene igre u učionici,a kada je vrijeme poslužilo, i na otvorenom
gumi gumi, školice, skrivača. Slavili su se i rođendani. Baš im je bilo
veselo!
Već tradicionalno, s promjenom godišnjih doba, najstariji boravkaši mijenjaju i slike na staklenim stijenama na hodniku škole. Ovaj puta zabavljali su se sa zimskim detaljima i prikazali ih u toplo-hladnom kontrastu.
Ove su godine boravkaši drugih razreda,po uzoru na prijatelje iz
starije skupine, oslikali staklene stijene na katu naše škole. Učenici
su sami na papirima izradili skice, obojili ih te temperama prenijeli na
staklo zimsku idilu. Uložili su velik trud u realizaciju svojih ideja
te su s veseljem i ponosom promatrali rezultate zajedničkog rada.
Posljednji dan prvog obrazovnog razdoblja bio je rezerviran za zabavu, pjesmu,ples, zajedništvo i ljubav koju širimo oko sebe nesebično je dajući drugima.
Najstariji boravkaši otvorili su sve svoje kućice adventskog kalendara dobrih djela. Za kraj su ih dočekali paketići iznenađenja koje su ponijeli kući, a zadatak je bio je upravo te paketiće otvore na božićno jutro. Jesu li bili dovoljno strpljivi i ispunili zadatak? E, to ćemo saznati tek u novoj godini!
Ususret Božiću i zimskim praznicima, prvašići su izrađivali anđele od papira, birali najkreativnijeg od njih, ukrasili učionicu božićnim motivima i osmislili božićnu čestitku od kolaža,kartona i gumbića raznih boja za svoje najmilije te unutar čestitke napisali lijepe misli.
Pozdrav od veselih boravkaša do sljedećeg polugodišta!
Blagoslovljene blagdane, ugodne praznike i sve najbolje u novoj godini žele vam
vaši boravkaši i njihove učiteljice Dora, Ivana i Ivana!
Studeni 2018.
Drugi razredi su u studenom započeli
aktivnosti radom u paru. Najprije je svaki učenik na komad papira
napisao kratku priču na temu:” Da sam ja kišobran…” pod uvjetom da
njegov susjed u klupi ne zna što je napisao. Zatim su imali zadatak na
velikom papiru nacrtati svaki svoju polovicu kišobrana kojeg su opisali.
Rezultati i zajednički trud su ih oduševili! Naposljetku smo radove
stavili na razrednu ploču, učenici su čitali svoje priče, a ostali su
pogađali o kojem se kišobranu radi!
Naši najmlađi boravkaši su početkom studenog obilježili Svjetski dan
izumitelja. Kombiniranom tehnikom papira, kolaža, novinskog papira,
kartona, vune i vate mali izumitelji su osmislili svoj vlastiti izum,
dali mu ime i predstavili ga. Bilo je tu zanimljivih izuma koje će
jednog dana, tko to zna, možda i zaživjeti!
Drugi pak su se razredi zaigrali plastelinom te izmislili svoj stroj iz mašte, a onda ga prezentirali ostalim učenicima!
Slobodno vrijeme i dalje nam je ispunjeno različitim aktivnostima. Posebno nas raduje što naši učenici sve više pokazuju interes za čitanje časopisa, knjiga i enciklopedija. Jednom tjedno odlazimo u školsku knjižnicu i vjerujemo da na taj način stvaramo pozitivne navike čitanja. Bojanke, mandale, točkalice, zagonetke i mozgalice učenicima su zabavne, a imaju vrlo pozitivan utjecaj na njihovu grafomotoriku i logiku. Domaću zadaću gotovo redovito pišemo uz glazbenu podlogu. Time postižemo opušteniju atmosferu, bolju koncentraciju i zadovoljnije učenike kojima je pisanje zadaća puno veselije.
I ovaj mjesec najmlađi boravkaši su bili jako kreativni i marljivi.
Osim likovnih radova i pisanja domaće zadaće, te ponavljanja nastavnog
sadržaja, u boravku su se i slavili rođendani uz grickalice, sokiće i
vesele pjesme, a tu su se našli i zanimljivi plesni koraci. U slobodno
vrijeme se crtalo, bojalo, rješavale križaljke, osmosmjerke, sudoku,
čitalo iz slikovnica te uživalo u društvenim igrama kao što su Twister,
Pictionary, Čovječe ne ljuti se i memory.
Predbožićni duh ušuljao se i u naše učionice. Krenule su pripreme, a
sami početak obilježile su izrade adventskih vjenčića i adventskog
kalendara. Polako smo počeli pjevati božićne pjesme, a “Zvončiće” se
trudimo naučiti i pokazivati na hrvatskom znakovnom jeziku. Nadamo se da
će biti prilike i za javnu demonstraciju. Za prosinac i božićne radosti smo spremniji nego ikad!
Nakon što je nas Aiym naučila kako se u Rusiji čestita rođendan, naši boravkaši iznenadili su je i čestitali joj na isti način.
Kad su trbusi puni, zadaće napisane i gradivo ponovljeno, vrijeme je za pjesmi, ples i zabavu
U tijeku je i naš zajednički projekt izrade tradicijske kuharice
prema receptima naših predaka. Marljivo radimo pa se nadamo da će na
zimske praznike svatko od nas moći otići sa svojim primjerkom.
Volimo kada su učenici samoinicijativni i omogućujemo im “trenutke
dosade”, tj. neorganiziranog vremena kada trebaju sami osmisliti svoje
aktivnosti. Najstariji boravkaši su tako ostvarili svoj interni
poduzetnički mini projekt. Na jedan dan otvorili su salon za masažu.
Pripremili su letke, kupone, izmislili reklamu, uredili interijer i
pružali usluge masaže jedni drugima. Ideja je izniknula od samih učenika
i nevjerojatan je interes i trud koji su uložili u nju. U takvim
idejama podržavat ćemo ih i dalje!
Najstariji boravkaši vole se pred mlađim prijateljima pohvaliti
svojim znanjem. Tako ponekad preuzmu uloge učitelja ili mentora.
Predivno je koliko se trude pomoći jedni drugima.
I ove je godine u našoj školi obilježen Dan sjećanja na Vukovar.
Prvašići su tehnikom krede i crne pastele prikazali Vukovarski toranj.
Prethodio je razgovor o tornju, Domovinskom ratu, poštovanju i
toleranciji te mnogim drugim pitanjima koja su ih zanimala. Naučili su
nešto iz povijesti naše Domovine na njima prihvatljiv način. Radove smo
stavili na pano, a u školskim hodnicima su zapaljene svijeće kao počast
žrtvama.
Drugaši su ove godine Dan sjećanja na žrtvu Vukovara odlučili
obilježiti puštanjem golubice mira. Bilo je tu puno pitanja na koja smo
odgovore pronašli zajedničkim promišljanjima i zaključcima. Naučili smo
da neka pitanja jednostavno nemaju odgovor…
Boravkaši su Međunarodni dan tolerancije obilježili nizom radionica i aktivnosti. Svojim radovima uredili su i prigodni pano.
Međunarodni dan djeteta obilježava se u svijetu 20. studenog, s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti djece. Prvašići su u sklopu radionice s učiteljicom iz boravka razgovarali i naučili njihova prava ali i dužnosti. Prava i dužnosti su zabilježili na balon od kolaža i tako uredili pano s namjerom da i odrasle podsjete na njih.
Očima djeteta
Poželi si oči i srce djeteta
koje veselo vrišteći trči zabranjenim travnjakom,
klikće zbog jedne sićušne ribice što klizi kroz vodu;
raspituje se o zvijezdama, i tko ih je zapalio,
i koje te nikad ne voli zbog tvoga debelog novčanika,
nego zato što se znaš igrati i smijati,
jer znaš pripovijedati fantastične priče i pjevati vesele pjesme.
(Phil Bosmans)
Organizirane aktivnosti u produženom boravku najstariji boravkaši povezali su s nastavnim sadržajem iz prirode i društva. Istražili smo našu županiju i zavičaj, te saznanja prikazali u obliku malih umjetničkih djela. Detaljno smo opisivali i put od kuće do škole.
Kako se ljudi kreću? Koje sve organe koriste? Možemo li zaustaviti
pokret? Možemo li pokret prikazati na papiru? Istraživali smo u
enciklopedijama i promatrali pokrete prijatelja u različitim
situacijama. Potrudili se na papirima prikazati što više različitih
pokreta.
Približavajući se kasnoj jeseni,najmlađi boravkaši su prikazali
drveće ujesen pomoću tehnike tempere s kistom i štapićima. Pošto su se
prvi puta susreli s tom tehnikom, objasnili smo kako se crta temperama i
na što treba obratiti pažnju. Ponovili smo isve što znamo o listopadnim
i zimzelenim stablima, što se događa s lišćem ujesen , ponovili
miješanje boja i vrste crta. Uživali smo u slikanju toplim bojama.
Drugaši su studeni zaokružili crtanjem sova crnim flomasterom
ponovivši pritom crte po toku i karakteru. Likovne smo radove stavili
na pano…
…. uredili učionicu, ošiljili olovke i bojice…
…..i spremni dočekali prosinac!
Listopad 2018.
Jesen nam je donijela kišu, no mi koristimo svaku zraku toplog jesenskog sunca i uživamo u različitim aktivnostima na školskom dvorištu.





Dan učitelja slavimo 5. rujna. Povodom tog dana, naši boravkaši odlučili su olakšati posao svojim učiteljicama te su se, još više nego inače, trudili samostalno pisati domaće zadaće. Zatim su prikazali sebe i jednu svoju učiteljicu ili učitelja. Zanimljivo je bilo vidjeti kako su odabiri učiteljica i prikazi zajedničkih aktivnosti u potpunosti različiti. Zaključili smo kako svaki učenik ima svoje razloge zašto je odabrao baš tu učiteljicu te kako je, bez obzira na odabir, najvažnije međusobno poštovanje.
Zbog bolesti i lakše prilagodbe na rad u boravku, početkom mjeseca odlučili smo malo pomiješati naše grupe boravkaša. Tako su se u istoj skupini pronašli učenici različitih dobnih skupina. Možda je učiteljicama bilo kompliciranije, no učenici su uživali u mogućnosti da pomažu jedni drugima. Stariji boravkaši ponosili su se svojim znanjem, dok su se mlađi veselili pomoći starijih prijatelja. Zajedničko pisanje domaćih zadaća, izvođenje različitih aktivnosti i vesele proslave rođendana ispunili su sva naša očekivanja. Rođendani u produženom boravku redovno se čestitaju na hrvatskom, njemačkom, engleskom i ruskom jeziku, no jedan učenik imao je čast i da mu dvoje izvornih govornika ruskog jezika čestitaju rođendan kroz njihov zabavni i tradicionalni ritual.





Najstarija grupa produženog boravka poželjela je posrednika u komunikaciji s učiteljicom. Nakon provedenih kampanja (pisane i usmene prezentacije) krenuli su u demokratske izbore. Da bi dobili predsjednika i njegovu zamjenicu, našim boravkašima trebala su čak dva kruga izbora. Svi smo se složili kako su izbori bili pravedni i već tijekom listopada pokazalo se kako su naši predstavnici itekako zaslužili svoje titule.
Drugom tjednu u listopadu posvetili smo Danima kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Razgovorom, gledanjem edukativnih animiranih filmova, čitanjem prigodnih pjesama i tekstova, blagovanjem kruha i peciva koje su ispekle naše vrijedne mame i bake te na kraju oslikavanjem panoa zahvalili smo na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom protekle godine bili podareni.

Jesen obično povezujemo s tmurnim i kišnim vremenskim uvjetima. Naši boravkaši i dalje istražuju one lijepe strane jeseni. Proteklog mjeseca bavili smo se plodovima jeseni. Ovaj mjesec posvetili smo toplim jesenskim bojama i likovnim majstorijama vezanim uz njih. Najstariji boravkaši, sad već tradicionalno, oslikali su velike staklene površine u skladu s godišnjim dobom.
Drugaši su obojali stablo u jesenske boje tehnikom tapkanja tempere sa štapićima za uši,dok je deblo nastalo preslikavanjem njihovog dlana!
Ovaj mjesec uređenje učionice bilo nam je poseban izazov. Uz ostale redovne poslove, trebalo je ošiljiti puuno drvenih bojica. No, kad se male ruke slože, sve se može!
Nakon što završe s domaćim zadaćama i zadanim zajedničkim aktivnostim, učenici često biraju kako će provoditi slobodno vrijeme. Izbori su različiti i rijetko se događa da učenici više dana za redom biraju isto društvo, igre ili aktivnosti. Gledanje filmova, društvene igre, ispunjavanje mandala i bojanki, grafomotoričke vježbe, crtanje, ples, tradicijske igre, čitanje knjiga i časopisa, tjelovježba ili jednostavno odmor… Izbori i ideje su beskonačni!
Posebno nas je razveselila mogućnost promatranja aktivnosti vezanih uz Prvi planinarski kotlić na školskom dvorištu. Poneki su se odvažili i okušali se u nekim aktivnostima, a najdraža aktivnost nam je bila kušanje gulaša i graha koje su pripremili naši planinari.
Sredinom mjeseca počeli smo od roditelja, djedova, baka i svih starijih članova obitelji prikupljati tradicijske recepte koje ćemo prikupiti i složiti u malu tradicijsku kuharicu. Mama Mesarić nas je vrlo ugodno iznenadila donijevši recept za zlevku, ali i gotov proizvod. Hvala mama, bilo je jako, jako fino!
Međunarodni dan bijelog štapa
obilježavamo 15. listopada. “Osjeti što ne vidiš” je igra kojom smo
potaknuli jedni druge na razmišljanje kako žive ljudi koji iz različitih
razloga nemaju osjetilo vida.
Kravata je jedan od najpoznatijih hrvatskih izuma. 18.listopada obilježavamo Svjetski dan kravate. Naši drugaši kombinirali su origami tehniku i kolaž papir te dizajnirali vrlo kreativna rješenja.
“Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van.” – stara je to mudra izreka. Povodom 20. listopada, kada obilježavamo Svjetski dan jabuka, naši boravkaši istražili su kakve vrste jabuka postoje, po čemu se razlikuju i zašto upravo jabuku nazivamo kraljicom voća. Najstariji boravkaši istraženo su prenosili na papir i u parovima dizajnirali plakate koji će privući ljude na veću konzumaciju jabuka.
Šestinski kišobrani – po čemu su posebni?
Pitajte naše boravkaše! Tmurno kišno vrijeme odlučili smo rastjerati
toplim crvenim kišobranima. Nakon istoimene motivacijske priče Nade
Iveljić, krenuli smo na prikaz sebe i šestinskog kišobrana u kišnoj
avanturi.
Supertalent je na tv programu.
Supertalent imamo i u našoj školi. I naši učenici boravkaši poželjeli si
svoj trenutak slave. Tako je nastao Supertalent produženog boravka.
Trenutno smo na audicijama, no nećemo na tome stati. A priča se i o
ponovnom okupljanju i nastupu folkloraša… Pratite nas ako želite saznati
više.

Boravkaši drugih razreda imali su zanimljivu radionicu u kojoj nam je kao motivacija poslužila knjiga Stanislava Marjanovića – Kućna čudovišta. Nakon čitanja opisa pojedinih domaćih, obiteljskih “čudovišta”koja podjednako napadaju i djecu i odrasle, razgovarali smo kako se spasiti kad nas ista napadnu ( lijenost, škrtost, sebičnost, bezvoljnost,lažljivost i druge slične napasti). Međusobno smo si razmijenili savjete kako izbaciti barem neka kućna čudovišta iz vlastite kuće. Naposljetku smo ta ista čudovišta oblikovali od glinamola te napravili razrednu izložbu. Uz to što smo se dobro zabavili, naučili smo da svatko ,osim vrlina, ima i svoje mane te moramo prihvaćati ljude oko sebe takve kakvi oni jesu. Svi smo mi različiti i upravo zbog toga posebni.

Noć vještica ili Halloween je noć uoči
Svih svetih, 31. listopada. Budući da se djeca jako vesele tom danu,
drugaši su poslije napisanih zadaća od kolaž papira napravili ukrasne
vrećice u obliku bundeve te ih ukrasili po želji, a unutra su ih
dočekali bomboni kojima su se zasladili.
Blagdan Svih svetih važan je dan kada se prisjećamo svojih najmilijih koji više nisu s nama. Naši najmlađi boravkaši simbolički su zapalili svijeće za svoje najdraže. Drugi razredi su u toplo – hladnom kontrastu pastelama crtali križ kao simbol vjere i kršćanstva, a blagdanske aktivnosti zaokružili su izradom svijeća za naše najmilije pokojnike.
Boravkaši su imali puno pitanja u vezi
blagdana. Poštujući različite vjerska i znanstvena gledišta trudili smo
se odgovoriti na sva. U našem boravku pričamo o temama vezanim uz
blagdane i vjerske događaje, no saslušamo i poštujemo stavove onih koji
ne dijele istu vjeru. Upravo ta različitost u razmišljanjima nas
obogaćuje i učimo puno jedni od drugih.

Rujan 2018.
Počelo je, počelo! Krenuvši s nastavom u novoj školskoj godini, i naš produženi boravak otvorio je svoja vrata. Kod nas uvijek vlada vesela radna atmosfera, a sada smo se proširili na tri skupine. Našim dvjema učiteljicama Ivani Špoljarić i Ivani Švagelj pridružila se učiteljica Dora Lepen. I naravno, stigla je cijela grupa prvašića. Dočekali smo ih s veselim panoima dobrodošlice koje su zajednički pripremili prošlogodišnji boravkaši.
Starije boravkaše dočekali su slatki, zdravi i korisni paketići dobrodošlice.
Početak mjeseca nagradio nas je visokim temperaturama. Kako bi osjetili i udahnuli što više zraka ljetnog Sunca, trudili smo se zadaću napisati brzo i ostatak vremena posvetili smo igri. Prisjetili smo se i prednosti pisanja domaće zadaće i rješavanja zadataka na svježem zraku.
Da je za koncentraciju i razmišljanje vrlo važno jesti zdravo i uzimati međuobroke, najbolje zna naša školska kuharica Sandra. Ona brine o nama i uvijek se trudi pripremiti nešto kako bismo bili sretni, zdravi i punih trbuha.
Međunarodni dan pismenosti (8. rujna) najstariji boravkaši obilježili su proučavajući različite vrste pisma. Najviše su se posvetili usporedbi glagoljice i latinice.
Za Europski dan bez automobila (22. rujna) najstariji boravkaši pričali su o različitim prijevoznim sredstvima, njihovim prednostima i nedostacima. Zaključili su kako je bicikl najzdravije prijevozno sredstvo. Na malo drugačiji i kreativniji način prikazali su sebe u vožnji na biciklu.
Nismo dugo trebali čekati da stigne jesen (23. rujna). Sa sobom je donijela vjetar i snizila temperaturu. Sada manje vremena provodimo na školskom dvorištu. U učionicama se volimo igrati, gledati filmove, učiti o različitim zanimljivostima i razvijati svoju kreativnost. Jesen je sa sobom donijela i svoje slatke plodove. Prvo smo ih prikupljali, zatim prikazivali na različite načine, a na kraju smo se zasladili njima.
S dolaskom jeseni, školom su se zažutili rascvjetali suncokreti! Drugaši su saznali da se od latica suncokreta u narodnoj medicini priprema čaj, a sjemenke imaju veliku hranjivu vrijednost i izuzetno su bogate uljem.

Jesen nas je razveselila toplim vremenom pa se ni našim veselim ježićima nikud ne žuri! Kućice pod zemljom od starog lišća,trave i mahovine malo će još pričekati svoje stanare!

Kako bi se svi zajedno još više povezali, najstariji boravkaši proveli su niz aktivnosti s tim ciljem. Crtali su svoje prijedloge maskote produženog boravka, te na kraju demokratskih glasanjem odabrali pobjedničku “Niku” koja je postala njihov zaštitni znak. Svaki učenik osmislio je svoj pozdrav s učiteljicom, a učiteljica je dobila zadatak da nauči sva 24 pozdrava. Pokrenuli smo kampanje za izbor za predsjednika naše grupe produženog boravka. Kandidature su završile, a već prvi tjedan listopada znati će se koji učenik će ove godine želje i potrebe boravkaša prenositi njihovoj učiteljici.
OBAVIJEST
Dragi naši roditelji, sadašnji i budući boravkaši!
Produženi boravak za školsku godinu 2018./2019. počinje s radom u utorak, 4. rujna 2018.
Boravak će se i dalje održavati svakim radnim danom od 11:30 do 16:30.
Učenici će biti podijeljeni u tri skupine. Kako bi se rad i grupe lakše organizirale, molimo da svoj interes za korištenje usluga produženog boravka iskažete kod razrednih učiteljica u što kraćem roku.
Veselimo se novim avanturama u boravku!